تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

تکثیر نهال اصیل و مرغوب نخل خرما به روش کشت بافت

  یکی از بزرگترین مراکز تکثیر نهال خرما در جهان و همچنین انتقال فناوری تکثیر نهال گردوی خودریشه‌زا، توانسته است گامی مهم در تامین نیاز کشور به این محصول زیست فناوری و عرضه آن به بازارهای جهانی بردارد. سید حسن ورشوچی، مدیر مجتمع کشت و صنعت رعنا، با اشاره به فعالیت این واحد فناور در عرصه زیست فناوری و کشت نهال‌های ثمردهنده، گفت: مجتمع رعنا، به عنوان اولین و بزرگترین مرکز تحقیقاتی و تولیدی در زمینه تکثیر گیاهان مثمره و غیر مثمره در مقیاس انبوه با کاربرد فناوری کشت بافت (Tissue Culture) بیش از ۲۰ سال است که به تولید نهال‌های مثمر می‌پردازد. وی با اشاره به آغاز انتقال فناوری تکثیر گونه‌های مختلف نهال خرما از شرکت زیر مجموعه اظهار کرد: تائیدیه انتقال کامل فناوری مذکور و همچنین فناوری تکثیر انبوه نهال موز را از شرکت IPL دریافت نماید.

  مدیر مجتمع زیست فناوری گیاهی رعنا، با اشاره ظرفیت تولید بالغ بر چهارصد و پنجاه هزار اصله نخل در سال توسط این مجتمع، یا ۶ میلیون اصله از سایر گونه‎های گیاهی، این مجموعه را به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‎های کشت بافتی در نوع خود در جهان دانست و افزود: مجتمع رعنا با بیش از ۲۰ سال تجربه تکثیر نهال خرما با کاربرد فناوری کشت بافت، موفق شده است حدود ۲ میلیون اصله نهال خرما با استفاده از پیشرفته ترین روش‌های تکثیر از طریق کشت بافت که احتمال بروز صفات ناخواسته را به حداقل کاهش می‎دهد، تکثیر و توزیع کند. ورشوچی، با اشاره به مجتمع بیوتکنولوژی گیاهی رعنا به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تکثیر نهال خرما در جهان گفت: این مجتمع با استفاده از جدیدترین دستاوردهای حاصل از تحقیقات جهانی در عرصه زیست فناوری تلاش می‎کند تا بتواند نهال‎های اصیل و مرغوب تکثیر نماید. این فعال فناور، انتقال فناوری تکثیر نهال گردوی خودریشه زا نیز از دیگر دستاوردهای این مجتمع دانست و افزود: این مجموعه علاوه بر امکان معرفی سریع گونه‌های کمیاب، تولید و دسترسی به نهال عاری از بیماری، امکان نگهداری بلند‌مدت از نمونه‎های ارزشمند گیاهی و افزایش بهره وری محصولات، از دیگر توانمندی‌های این مجموعه است.


  این مطلب تا کنون 104 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تکثیر ,فناوری ,نهال ,مجتمع ,خرما ,بزرگترین ,تکثیر نهال ,نهال خرما ,زیست فناوری ,فناوری تکثیر ,انتقال فناوری ,انتقال فناوری تکثیر ,بزرگترین مراک ,
  تکثیر نهال اصیل و مرغوب نخل خرما به روش کشت بافت

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر