جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

حذف ترکیبات رنگی آب با نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم

  پژوهشگران دانشگاه صنعتی همدان با تولید نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم با ساختار مرجانی شکل توانستند خواص فتوکاتالیستی این نانو ساختارها را برای حذف ترکیبات رنگی آب بهینه سازی کنند. به ‌طور کلی، عملکرد نانو مواد به ‌صورت قابل‌ ملاحظه‌ای به اندازه، شکل و مورفولوژی آنها وابسته است. در سال‌های اخیر، تولید مواد معدنی دارای ساختار سه بعدی به دلیل پتانسیل بالای آنها در کاربردهای فتوکاتالیستی، موضوع بسیاری از فعالیت‌های تحقیقاتی شده است. فیلترهای غشایی، حسگرهای گازی، سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌ای و ابزارهای ذخیره‌سازی انرژی از مهمترین کاربردهای این نانو مواد به شمار می‌روند. دی اکسید تیتانیوم به عنوان یک ماده‌ فتوکاتالیست شناخته شده، به ‌صورت گسترده جهت تخریب مواد آلی موجود در هوا و آب مورد توجه و استفاده قرار گرفته است. دکتر علیرضا بهرامیان، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی همدان و مجری طرح از انجام تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و ضمن اشاره به قیمت ارزان و پایداری بالای شیمیایی دی اکسید تیتانیوم به‌ عنوان خصوصیات جالب توجه این ماده در خصوص اهداف طرح گفت: در این پژوهش با استفاده از یک روش شیمیایی، یک نوع خاص از اکسید تیتانیوم با ساختار مرجانی شکل سنتز شده و کارایی آن در راستای حذف ترکیبات رنگی آلاینده از محیط آبی مورد مطالعه قرار گرفت.

  وی یادآور شد: نانو ذره تولید شده در این طرح کارایی بالاتری نسبت به نمونه‌های مشابه در حذف رنگ‌های آلاینده از محیط آبی از خود به نمایش می‌گذارد. بهرامیان در رابطه با ساز و کار تشکیل ساختار مرجانی خاطرنشان کرد: فیلم‌های نازک نانو ساختار دی اکسید تیتانیوم با ساختار مرجانی شکل بر پایه‌ مکانیسم رشد استوالد استوار هستند که طی این فرایند، نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم پس از تهیه، مجدداً در محلول حل شده و از آنجا که سرعت هسته‌زایی نانو ذرات بیشتر از رشد آنها است، لذا تعداد زیادی از هسته‌های اولیه در محلول شکل گرفته که موجب شکل گیری ساختارهای حفره‌ای دی اکسید تیتانیوم می‌شود. وی خاطرنشان کرد: ادامه رشد ذرات در محلول و اتصال هسته‌ها به یکدیگر موجب شکل‌گیری ساختار مرجانی شکل از ذرات دی اکسید تیتانیوم خواهد شد. به گفته‌ این محقق، در این طرح تحقیقاتی نوع خاصی از دی اکسید تیتانیوم با ساختار مرجانی شکل به کمک روش شیمیایی سل – ژل سنتز شده و نانو ذرات تولید شده به وسیله‌ روش لایه نشانی غوطه‌وری بر روی سطح لام شیشه‌ای رسوب داده شدند و پس از آن خاصیت فتوکاتالیستی فیلم ایجاد شده در از بین بردن رنگ‌های شیمیایی آزو مورد بررسی قرار گرفته است.

  عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی همدان اضافه کرد: بررسی‌ها نشان داد که تغییر ساختار این نانو ذرات موجب افزایش سطح آنها به میزان ۱۶۷ مترمربع بر گرم شده و اندازه‌ حفرات آنها برابر با ۳٫۱۲ نانومتر بوده است. این موضوع موجب افزایش خاصیت فتوکاتالیستی نانو ذرات حاصل به میزان ۵٫۱ برابر نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم تجاری P25 شده است. به گفته این محقق از نانو ساختارهای تولید شده در این تحقیقات می‌توان در حذف ترکیبات رنگی از آب استفاده کرد. این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر علیرضا بهرامیان عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی همدان است و نتایج این تحقیقات در مجله‌ Iranian Journal of Chemistry and Chemical Engineering به چاپ رسید.

  ایسنا


  این مطلب تا کنون 30 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 25 شهريور 1395
  منبع
  برچسب ها : نانو ,اکسید ,تیتانیوم ,ذرات ,ساختار ,مرجانی ,اکسید تیتانیوم ,نانو ذرات ,ساختار مرجانی ,دانشگاه صنعتی ,صنعتی همدان ,دانشگاه صنعتی همدان ,علمی دا ,
  حذف ترکیبات رنگی آب با نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 6 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر