تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

کاهش هزینه تولید کاغذ با نانو سلولز

  محققی از دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان با حمایت گروه صنایع کاغذ پارس امکان جایگزینی یک ماده‌ی وارداتی گران قیمت با یک نانو ماده‎ی تولید داخل مورد بررسی قرار دادند. صنعتی شدن این طرح آزمایشگاهی کاهش هزینه و کاهش خروج ارز را در صنعت کاغذ در پی خواهد داشت. باگاس از نیشکر تولید می‌شود و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از وزن نیشکر را تشکیل می‌دهد. باگاس در واقع باقیمانده‌ی فیبری به جای مانده از عصاره‌گیری از شکر است که به صورت ریزتراشه‌ی چوب و به رنگ قهوه‌ای است. از باگاس جهت تولید کاغذ استفاده می‌شود. به منظور بهبود خواص مکانیکی کاغذ تولید شده از باگاس، از الیاف دیگر نیز در ساختار کاغذ استفاده می‌شود. برخی از این افزودنی‌ها، هزینه‌ی تولید کاغذ را افزایش می‌دهد. از این‌رو تحقیقاتی جهت جایگزینی مواد گران قیمت وارداتی با مواد ارزان قیمت تولید داخل انجام شده است.

  رضا غفران، مجری طرح، ضمن تأکید بر لزوم اجرای این پژوهش گفت: به منظور تهیه‌ی کاغذ تحریر و نوشتاری حدود ۱۵ درصد خمیر الیاف بلند وارداتی افزوده می‌شود تا کاغذ تولید شده خواص مطلوبی پیدا کند. در این پژوهش سعی شده این الیاف بلند وارداتی با ماده‌ی ارزان قیمت نانو سلولز جایگزین شود. وی ادامه داد: استفاده از نتایج این طرح علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کند، کاهش هزینه‌های مربوط به فرایند تولید کاغذ را نیز در پی دارد. به گفته‌ی غفران، افزایش مقاومت مکانیکی ناشی از افزودن نانو الیاف سلولزی به واسطه‌ی افزایش پیوندهای هیدروژنی و واندروالس بین خمیر باگاس و نانو الیاف سلولزی بوده است. این طرح در قالب پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد رضا غفران و با راهنمایی دکتر محمدهادی مرادیان و دکتر محمدعلی سعادت نیا از دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان انجام‌شده است. این پایان نامه که با همکاری گروه صنایع کاغذ پارس انجام‌شده، تحت عنوان پایان نامه‌ی موردنیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ی توسعه‌‌ی فناوری نانو نیز رسیده است.

  روابط عمومی ستاد نانو


  این مطلب تا کنون 77 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : کاغذ ,تولید ,نانو ,الیاف ,می‌شود ,باگاس ,تولید کاغذ ,الیاف بلند ,ارزان قیمت ,کاغذ تولید ,استفاده می‌شود ,نانو الیاف سلولزی ,کاغذ استفاده می‌شو ,
  کاهش هزینه تولید کاغذ با نانو سلولز

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر